Безкоштовна юридична консультація онлайн
uk ru

Безкоштовна юридична консультація онлайн

На цій сторінці ви можете отримати юридичну консультацію онлайн!

Пишіть у формі нижче ваші запитання, які стосуються юридичних аспектів працевлаштування та отримуйте відповіді досвідчених юристів Карітасу безкоштовно.

Юристи відповідають протягом 1-2 днів. Відповідь ми опублікуємо на сайті разом із вашим питанням.

Юридична консультація надається в рамках проекту “Захист прав, зниження ризиків та посилення гуманітарного реагування на ВПО та постраждалого від конфлікту населення України”.

Проект діє до 31 травня 2019 року.

Координатор проекту: 050-401-48-20.
Юристи проекту по Харківській області: 050-333-06-47, 050-333-06-91, 095-282-72-50, 095-282-72-47.
Юрист проекту по Полтавській області: 050-333-06-98.

Форма для консультацій

 • Сергей

  На предприятии был пожар. Мое рабочее место сгорело. Завод восстанавливают из оставшегося. Меня хотят уволить по закінченню дії строкового договору. Как поступить, чтобы получить выходное пособие?

  • Admin

   Добрий день! Якщо з вами укладений строковий трудовий договір, то в ньому обов’язково мають бути прописані умови його розірвання. Уважно прочитайте текст договору. Зазвичай по закінченню дії строкового трудового договору вихідна допомога не виплачується.

 • Володимир

  Я інвалід 1 групи А і отримую відповідну пенсію.В жовтні цього року мені виповниться 60 років.Проконсультуйте,будь-ласка,які документи потрібно підготувати для звернення до Пенсійного фонду для отримання трудової пенсії?

  • Admin

   Добрий день! З цього питання більш розгорнуту консультацію надасть відповідне відділення Пенсійного фонду, за місцем Вашого звернення. Зазвичай, при собі треба мати: паспорт, ідентифікаційний код, оригінал трудової книжки, довідку з банку про наявність розрахункового рахунку, на який буде виплачуватись пенсія, фото. ПФУ може запросити додаткові документи у випадках, передбачених чинним законодавством України.

 • Олена

  Добрий день! Питання стосовно страхового стажу. Я державний стужбовнць з 2007 року , в 2014 році пішла в декретну відпустку. В 2017 році продовжила до досягнення дитини 6- річного віку. В лютому 2018 були оформлена інвалідність дитини , а також допомога по інвалідності дитини до 18 років та допомоги по догляду за дитиною інвалідом до 2020 року. Але ситуація склалась так, що в жовтні 2018 я повернулась на роботу на державну службу. Тобто з отримувала дорогу по догляду за дитиною інвалідом з 02.2018-10.2018 року. В лютому 2019 була на лікарняному з дитиною. Яка має бути оплата лікарняного? Відділ соціального захисту персофінікацію до пенсійного фонду не подавав на мене. Мотивуючи, що я працююча. Але я надавала довідку, що доходу не отримувала. Чи правомірні дії відділу соціального захисту, що я знаходилась у подовженій відпустці по догляду за дитиною і не отримувала дохід з місця роботи. Разом з цим отримувала з відділу соцзахисту дорогу по догляду за дитиною по 300 грн з 02-10.2018.

  • Admin

   У зв’язку з тим, що Ви вийшли на роботу в жовтні 2018 році, Ви вважаєтесь працюючою. Якщо Ви вважаєте дії відділу соціального захисту неправомірними, Ви можете звернулись до них із письмовою заявою щодо надання Вам розгорнутої відповіді, з посиланням на норми чинного законодавства України. З письмовою відповіддю відділу соціального захисту Ви можете звернутись до суду у разі наявності порушення Ваших прав.

   З повагою, Адвокат Золотухіна Ілона Валеріївна,
   т. 050-644-12-01, 050-401-48-20, e-mail: caritaszakon@gmail.com

 • Олександр

  У 2014 році я був звільнений з військової служби і з 23 квітня того ж року мені була призначена пенсія за вислугою років.
  Ця пенсія була призначена (обчислена) із сум грошового забезпечення, зокрема, що були зазначені у моєму грошовому атестаті та довідки про додаткові види грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років та середньомісячних сум додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, які мають постійний та індивідуальний характер і складаються з надбавок за: почесне звання, службу в умовах режимних обмежень (таємність), оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби й преміювання.
  У березні 2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі — Постанова) мені була перерахована пенсія, але тільки з урахуванням нового розміру окладу за посадою, нового окладу за військовим званням та пов’язаної з ними збільшеної відсоткової надбавки за вислугу років. Наявні та підтвердженні документами, що є у моїй пенсійній справі, інші додаткові види грошового забезпечення, що складаються з надбавок за: почесне звання, службу в умовах режимних обмежень (таємність), оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення, виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби й преміювання, не були враховані Головним управлінням Пенсійного фонду України у м. Києві під час перерахунку моєї пенсії.
  Цією постановою Кабінет Міністрів України, для військовослужбовців, передбачив перерахунок пенсії з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років. Інші складові грошового забезпечення військовослужбовця, що передбачені частиною 2 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” Кабінет Міністрів України не підвищував. Розміри цих видів грошового забезпечення залишились незмінним та не скасованими, і відповідно до вимог частини першої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (яка передбачає, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” провадиться й за документами, що є у пенсійній справі) види грошового забезпечення, яких не торкнулось підвищення, орган Пенсійного фонду України повинен був врахувати під час перерахування пенсії, але за умови, якщо у пенсійні справі є підтверджувальні документи про їх наявність.
  Неврахування цих додаткових видів грошового забезпечення, а також неврахування наявного у мене почесного звання, під час перерахунку раніше призначеної мені пенсії, я вважаю грубим порушенням з боку Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві вимог частини першої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»

  Враховуючи наведене, я маю намір звернутися до судових органів з позовом, у якому я буду просити суд відповідно до вимог частини першої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» зобов’язати орган пенсійного фонду перерахувати мою пенсію з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, що є у моїй пенсійній справі.
  Але у мене питання: чи можу я вимагати це в суді з органу пенсійного фонду, оскільки відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
  Кабмін прийняв Постанову, відповідно до якої здійснюється перерахунок військових пенсій.
  Крім цього, є такий невеличкий нюанс.
  Як мені відомо, органи пенсійного фонду виконують функції тільки призначення та перерахунку пенсій, а функція визначення розміру грошового забезпечення чи окремих його складових для обчислення пенсій виходить за межі їх компетенції.
  Довідка на перерахунок пенсії видається державним органом, з якого особи були звільнені із служби. У цій довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що надіслав державний орган до органу пенсійного фонду на виконання Постанови зазначено тільки новий оклад за посадою, новий оклад за військове звання та пов’язаної з ними збільшеної відсоткової надбавки за вислугу років. Решту надбавок, які є в моїй справі, що були враховані під час нарахування пенсії та не були враховані під час її перерахунку, відсутні у цій довідці.
  Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Але те, що я буду просити суд, а саме, зобов’язати орган пенсійного фонду перерахувати мою пенсію з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, що є у моїй пенсійній справі відповідно до вимог частини першої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною», не передбачено Постановою.
  У зв’язку з цим, прошу надати ваше бачення щодо співвідношення (чи як узгоджуються між собою) частина перша та частина четверта статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

  • Admin

   Доброго дня! Виходячи із описаної Вами ситуації щодо формулювання позовних вимог та визначення кругу сторін по справі, вважаю, що попередньо перед подачею адміністративного позову до суду слід провести збір доказів, тобто звернутись офіційно з запитом про видачу довідки із визначенням Вашого грошового забезпечення до органу, з якого Ви були звільнені, з посиланням на норми законодавства та необхідність отримати пояснення (письмові) про невключення до цієї довідки певних видів грошового забезпечення. Після отримання відповіді з цього державного органу (у разі наявності негативної відповіді), відповідачами по справі можна вказувати цей деражвний орган та УПФУ, оскільки Ви будете формулювати позовні вимоги до двох установ. Однак, обов’язковою умовою залучення до справи двох співвідповідачів є документальне та нормативне обгрунтування позовних вимог до них. Більш детальну консультацію можливо отримати безпосередньо у адвоката, який буде Вам надавати юридичну допомогу при зверненні до суду.

   З повагою, Адвокат Золотухіна Ілона Валеріївна, т. 050-644-12-01, 050-401-48-20, e-mail: caritaszakon@gmail.com

 • Оксана

  Допоможіть, будь-ласка!
  Чи маю я право претендувати на пенсію по втраті годувальника на трьох – на себе і двох наших неповнолітніх діток 1 і 3 років (помер мій чоловік), якщо я перебуваю у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, тобто офіційно працевлаштована, але доходу на роботі не отримую.
  На сьогодні пенсію призначено лише на дітей, але так як я була на повному утриманні свого чоловіка, чи можу я не звільняючись вимагати пенсію і на себе (оскільки доходу з роботи не маю) чи це неможливо?
  В пенсійному фонді вимагають трудову книжку із саписом про звільнення.
  Дякую Вам.

  • Admin

   Добрий день!
   Пенсія по втраті годувальника призначається наступним особам: – непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії за III групою інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, інвалідність яких настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу; – дітям — незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника; – батькам і чоловіку (дружині) померлого, які не були на його утриманні, якщо втратили джерело засобів до існування.

   Хто вважається непрацездатним членом сім’ї :
   — чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування“;
   — діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.
   — діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
   — чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
   — усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми;
   — пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків;
   — неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення

   Таким чином, Ви маєте право на оформлення пенсії, але Вам необхідно бути “не працюючою”, тобто звільнитися і займатись доглядом за дитиною. Тому, вимога Пенсійного фонду щодо звільнення та надання трудової книжки є обгрунтованою.

 • Сергій

  Підкажіть будь ласка, яким чином мені оформити звільнення на території України, якщо я перебуваю у трудових відносинах з підприємством, яке розташоване на непідконтрольній території у м. Стаханів Луганської області?

  • Admin

   Добрий день! Ви можете оформити своє звільнення через Центр зайнятості населення. Для цього Вам потрібно оформити нотаріально посвідчену заяву про звільнення, адресовану на ім’я керівника підприємства, з яким Ви перебуваєте у трудових відносинах. Копію цієї заяви слід відправити рекомендованим листом (з описом вкладення) на адресу підприємства. Саме ця нотаріально посвідчена заява та опис вкладення будуть підставами для внесення Центром зайнятості запису про звільнення у Вашу трудову книжку. Після цього Ви можете стати на облік до Центру зайнятості. Ця процедура передбачена ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

 • Олена

  Як правильно написати заяву про звільнення для того, щоб не відпрацьовувати 14 днів?

  • Admin

   Добрий день! Рекомендую писати заяву за п.1 ст. 36 КЗпП України (за угодою сторін). У разі припинення трудового договору саме за цією нормою, роботодавець не може вимагати відпрацьовувати 14 днів перед звільненням. Для надання більш детальної консультації звертайтесь до наших юристів.

 • Катя

  Чи нараховується загальний стаж роботи на період перебування у декретній відпустці по догляду за дитиною до 3-х років?

  • Admin

   Добрий день! У зв’язку із змінами в чинному законодавстві України щодо пенсійного забезпечення, для призначення пенсії зараховується тільки страховий стаж, тобто період часу, коли до ПФУ надходять внески з доходів громадянина. Тому, нажаль період знаходження жінки у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років не зараховуються до страхового стажу.

 • Игорь

  моя мать получает пенсию по утрате кормильца,которая назначается членам семей военнослужащих в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Украины от 21.02.2018 №103 и оформлена на основании справки о размере денежного обеспечения,выданной областным военным комиссариатом с указанием должностного оклада,оклада за воинское звание,надбавки за выслугу лет и доплаты за боевые награды…Пересчитают ли пенсию моей матери с 01.01.2019?

  • Admin

   Добрый день!
   Всеми вопросами, связанными с назначением и перерасчетом пенсионных выплат согласно Закона Украины “Об общеобязательном государственном пенсионном страховании” занимаются органы Пенсионного фонда Украины. В связи с этим, с целью перерасчета пенсии пенсионер должен обратиться с письменным заявлением в соответствующее отделение ПФУ по месту своего проживания. В случае получения письменного отказа, вы имеете право обратиться за юридической помощью адвоката и получить конкретную юридическую консультацию по вашей индивидуальной ситуации.

 • віктор

  Частиною третьою ст.24 Закону про пенсійне страхування передбачено, що за кожний повний рік стажу роботи за списком №1 до страхового стажу додатково зараховується по одному року тобто стаж подвоюється.
  Я працював рентгенолаборантом за списком №1 з 10.07.1994 по 31.12.2018р.
  Скільки років страхового стажу повинні зарахувати за цей період і чи не була ця норма закону відмінена з 01.01.2004р

  • Admin

   Стосовно зарахування або особливостей зарахування та обчислення страхового стажу для нарахування пенсії, то ці повноваження виконують територіальні органи Пенсійного Фонду України відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Дані для обчислення страхового стажу органи ПФУ отримуюсь із системи персоніфікованого обліку.
   Відповідно до ч.3 ст. 24 Закону ” Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Ця норма є чинною.
   Однак, чітко відповісти на Ваше запитання стосовно розрахунку страхового стажу для обчислення пенсії зможе тільки орган ПФУ, який має можливість доступу до системи персоніфікованого обліку.

 • 
  Scroll Up