Психологія зміни кар’єри: як нарешті змінити роботу | Кар`єра для нового життя

Психологія зміни кар’єри: як нарешті змінити роботу

Що прив’язує працівників до роботи, якою вони незадоволені? Що потрібно зробити для кар’єрного щастя? Давайте розберемося у цій темі.

Найпростіше пояснення, чому важко змінити місце роботи – тому що не вистачає достатнього досвіду та навичок для успішного проходження цього процесу. У школах і університетах цього не навчать, отже єдиний спосіб навчитися змінювати кар’єру – фактично роблячи це.

У контексті роботи існують три категорії людей

Перший тип людей вирішує залишитися там, де вони перебувають, незалежно від того, щасливі вони чи ні. Повна протилежність цьому – люди, які ніколи не дозволяють собі прив’язуватися і не дають іншим взяти під контроль їхню кар’єру. Остання категорія знаходиться десь посередині й містить найбільшу частину людей – тих, хто хоче, але не в змозі змінити кар’єру.

Здебільшого, проблема ж полягає у тому, що люди чекають, аби щось відбулося саме, замість того, щоб докласти зусиль і зробити крок до змін. При цьому утримує відсутність розуміння, з чого почати.

Точки тиску

Що робить зміну кар’єри складним шляхом? Це точки тиску, з якими ви стикаєтеся на цьому шляху. Вони можуть бути пов’язані з вами як особистістю, вашим теперішнім роботодавцем, ринком праці  й тим, як ви шукаєте свій професійний шлях. Вони також можуть стосуватися таких питань, наприклад, як особисте життя. Наскільки ви вільні та незалежні у виборі та можете балансувати між роботою та особистим життям? Як присутність партнера, дітей впливає на психологічну підготовку до змін? Якщо ви незаміжня/неодружений, то переїхати до іншого міста, наприклад, буде відносно легко. Однак, якщо у вас є сім’я, то ваш чоловік або дружина може потенційно залишити роботу, а дітям буде потрібна нова школа.

Ці особливі точки тиску підштовхують до інерції – до вибору нічого не робити, сподіваючись, що зміни в роботі будуть ініційовані роботодавцем або обставинами, що зменшить будь-які потенційні напруги та проблеми. Але насправді ваше професійне життя залежить саме від ваших рішень.

роботи

Ринок праці

Ринок праці – складне місце для навігації. І якщо ви хочете змінити не тільки місце роботи, але й сферу діяльності, то одна із проблем – консервативні роботодавці, які не хочуть ризикувати, коли кандидат прагне перейти до певної галузі зовсім з іншої. Додайте сюди постійний тиск людей, які кажуть, що ви не зможете це зробити, і у результаті – ви не можете.

Ринок праці може нагадувати море з акулами, коли рекрутингова індустрія виступає в ролі брокера і має образ мислення, заснований на вигоді. Консервативні роботодавці не зацікавлені в тому, щоб обрати кандидата з іншої сфери діяльності, а фахівці з підбору персоналу зацікавлені тільки в продажі існуючих навичок і досвіду потенційним роботодавцям. Складність навігації в цих водах ускладнюється нинішніми високим рівнем безробіття.

Сучасний ринок праці України характеризується дисбалансом між попитом та пропозицією робочої сили, який відображається у професійно-кваліфікаційній невідповідності. Дисонанс якісної та кількісної підготовки кадрів призводить до підвищення структурного безробіття, що має вплив на ефективність функціонування економіки, розвиток науково-технічного прогресу; зниження виробництва товарів та послуг, а, отже, скороченню ВВП, – зазначають співробітники відділу соціально-економічних проблем праці Інституту економіки та прогнозування НАН України.
https://robotodavets.org.ua/2018/12/12/yak-zminyvsya-rynok-pratsi-v-ukrayini.html

Психологічна підготовка до дій

Вибір нового кар’єрного шляху має здійснюватися обережно. Потрібна абсолютна ясність того, що ви хочете.

Ви повинні бути впевнені, що це правильний наступний кар’єрний крок для вас, щоб ви могли повністю взяти участь у цьому процесі. Проводьте час з людьми, які працюють на аналогічній роботі яку і ви бажаєте отримати – це дасть змогу зрозуміти, наскільки дійсно вас цікавить та чи інша робота.

Зміна кар’єри нагадує рух на магістралі зі швидкістю 200 км на годину і бажання з’їхати на іншу дорогу. Вам потрібно подати сигнал, перестроїтися, загальмувати та тільки тоді з’їхати. Якщо не вдасться зробити належні кроки, це може призвести до аварії та навіть завдання шкоди іншим. Коротше кажучи, зміна кар’єри – це нелегка справа, яка вимагає планування і терпіння.

Тому не поспішайте, щоб не потрапити із вогню та в полум’я.

Після того, як ви зрозуміли свої цілі, ви можете подумки підготуватися до зміни кар’єри.

Які є внутрішні перешкоди? Як з ними упоратися?

  1. Занадто комфортне відчуття

Якщо ви звикли до того, що робите, то існує ймовірність, що вам важко вийти із зони комфорту. Але пам’ятайте, що ваші мрії про те, що вам подобається, стають все далі…

  1. Втрата особистості

Робота дає почуття ідентичності. Ми визначаємо себе своєю роботою: «Я юрист / лікар / педагог / старший менеджер». Тому вам може бути важко прийняти зміну того, що робите, особливо якщо вклали чимало робочих років або навчалися для отримання цієї ідентичності.

  1. Страх зробити неправильне рішення

«А якщо нова робота не підійде мені або буде гірша, ніж те, що я роблю зараз?». Ці думки можуть паралізувати. Немає жодних гарантій. Але якщо ви хочете знайти роботу мрії, ви повинні ризикувати.

Розуміння того, як управляти та зменшувати ризики, є ключем до просування вперед.

  • Не поспішайте: дослідіть та визначіть, яка саме кар’єра вам підійде. Використовуйте онлайн-ресурси та книги, або знайдіть тренера з кар’єри.
  • Плануйте та керуйте переходом: якщо вам будуть потрібні кошти для навчання новій професії, почніть економити зараз, або дізнайтеся, як стати волонтером на новій роботі, залишаючись на старій.
  • Знайдіть тих, хто підтримує: друзі та сім’я можуть бути великим ресурсом для вашої мотивації, тому залучайте тих, кому ви довіряєте, щоб допомогти вам налаштуватися на зміни.
  • Залишайтеся позитивними: дослідження показують, якщо ви перебуваєте в позитивному стані, ви будете більш відкриті для нового досвіду і, швидше за все, до дій. Робіть прості вправи кожен день: знаходьте три речі, за які ви вдячні. Це може збільшити ваше благополуччя в геометричній прогресії. https://www.theguardian.com/careers/2016/may/31/change-jobs-risks-dead-end-take-career-happiness

змінити

Як ви керуєте відповідними точками тиску?

Під час психологічної підготовки вам потрібно врахувати, як ваше рішення вплине на інших людей, особливо на сім’ю. Адже зміна роботи може призвести до зниження заробітної плати або зміни місця проживання.

Коли мова заходить про зміну кар’єри, ви можете відчути, що це занадто складно. Для того, щоб позбутися такого мислення, вам доведеться ставитися до процесу зміни кар’єри, як найбільш незвичайного проекту життя. Потрібно мислити ширше та глибше, як у стратегічному, так і в тактичному сенсі.

Пам’ятайте, що пошук роботи – теж робота, яка потребує вкладення часу та зусиль. Тому якщо ви зараз працюєте не на повний робочий день, не варто сприймати вільний час як належне, а використовуйте його розумно. Якщо ви працюєте на повний робочий день, то  вам потрібно витримувати поточну роботу і додаткове навантаження. Врахуйте це та розробіть покроковий план досягнення бажаної цілі – зміни місця роботи.

Навіщо це взагалі потрібно?

Якщо змінити кар’єру важко, навіщо це робити взагалі? У деяких випадках, можливо, вам і не доведеться, якщо ви незадоволені окремими аспектами поточної позиції.

Якщо ви незадоволені своїм керівником або ви відчуваєте нудьгу чи розчарування, можливо, вам не доведеться перебудовувати своє життя. Зізнайтеся собі, що це прикро, а потім знайдіть інше рішення проблеми. Якщо ви влаштуєте відкритий діалог з роботодавцем, ви можете обговорити причини невдоволеності та залишитись, змінивши деякі аспекти вашої роботи або ролі.

Зміна роботи – клопіт і для вашого роботодавця, який втратить вас. Адже процес підбору гідного кандидата на вашу посаду може зайняти багато часу. Тому роботодавець буде сприйнятливий до ідеї залишити вас, але з певним покращенням умов.

Це набагато простіший і дешевший шлях для організації.
http://www.positionignition.com/blog/2016/6/28/the-psychology-of-career-change-why-is-it-so-hard.html

психлогічні

Як щодо зміни галузі?

Роботодавці не бачать вас такими, як ви бачите себе.

Якщо ви зрозуміли, що хочете змінити роботу бізнес-аналітика на менеджера з маркетингу, це не означає, що менеджери з підбору персоналу теж це розуміють. Роботодавцям завжди безпечніше наймати досвідчених у галузі фахівців. Для того, щоб ви переконали, що можете виконати роботу, ви повинні знайти точки дотику. Це починається з повної оцінки власних знань та навичок, які необхідно переглянути відповідно до бажаної посади.

Відображення правильних наборів навичок полегшить роботодавцю процес прийняття рішення щодо вас.

Хоча метод вище допоможе довести роботодавцю, що ви готові до нового кар’єрного шляху, ніщо не перевершить супровідний лист про те, чому вам цікава саме ця професія. Поділіться тим, як нова роль буде служити вашим інтересам, цінностям та переконанням.

Ваше резюме, профіль у соціальних мережах і супровідний лист будуть всім, що розповість чітку і переконливу історію про те, як ваш минулий досвід роботи підготував вас до нового кар’єрного шляху.
https://www.inc.com/jt-odonnell/this-is-no-1-reason-why-people-fail-at-switching-jobs-and-what-to-do-about-it.html

Висновок

Спроба змінити роботу – досвід, через який доведеться пройти самотужки. Ви залишаєте теплий затишок робочого світу, з яким ви знайомі, заради самостійної зміни роботи на дуже жорсткому ринку. Люди можуть допомогти вам написати резюме, підготувати до співбесіди, але вони не можуть допомогти вам у вашій голові, тільки якщо ви не наймаєте кар’єрного коуча, щоб допомогти вам у цьому.

Зміна кар’єрного шляху починається з ваших думок та бажань про це і вимагає вашого особистісного росту у цей час , тому добряче підготуйтеся.  Ви повинні бути готові до відмов і невдач та продовжувати йти далі.

Пам’ятайте, що ваші мрії стануть реальністю тільки, якщо ви зробите крок їм назустріч.

Поділитися:


Scroll Up