Інтерв’ю з підприємницями. Ольга Корчма - Кар`єра для нового життя

Інтерв’ю з підприємницями. Ольга Корчма

Соціальний портал «Кар’єра для нового життя» в якості інформаційного партнера ГО «Сучасна жінка» публікує інтерв’ю з учасницями тренінгових програм Центру розвитку малого й середнього бізнесу.

Як розвивати апітерапію і керувати пасічницьким магазином розповідає Ольга Корчма, випускниця другої хвилі Тренінгової програми «Бізнес в ЄС», яка проходила у січні-лютому 2020 року. Ольга – представниця Всеукраїнської асоціації апітерапевтів і  власниця магазину товарів бджільництва та апітерапії.

Тренінгову програму «Бізнес в ЄС» проведено Центром розвитку малого і середнього бізнесу Проєкту «Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді», який фінансується Європейським Союзом. Роботу Центру розвитку малого і середнього бізнесу координує ХГНО «Сучасна жінка».

Розкажіть, будь ласка, з чого Ви розпочали власну справу (як обрали вид діяльності, якими були перші кроки, з ким разом будували бізнес-модель і налагоджували процеси, у якому місті). 

Починали ми в Харкові. Випадково потрапили в «Будинок меду». Спочатку моїм бізнесом були ксерокс, канцелярські товари, фотопослуги з 1998-го року, проте потім нас витіснили великі супермаркети з великим вибором й іншою ціновою політикою. Коли я прийшла в «Будинок меду» в січні 2015-го року, тут був порожній магазин, але спеціалізований з 2000-го року під бджільництво. Але я, вміючи занурюватись в те, про що запитують покупці, все записувала, фіксувала і робила замовлення. Так, потроху я повністю витіснила свої ксерокс-товари, все закрила до мінімуму і розкрутила повністю пасічницький магазин. Для цього їздила багато навчатися у Західну Україну. Тепер ми спеціалізовано займаємося апітерапією (лікування продуктами бджільництва), бджільництвом, товарами для бджільництва, продажем бджоли, вже повністю поглиблені в бджільництво. З приводу того, як коронавірус та карантин вплинув на наш бізнес – можу сказати, що конкретно моєму виду діяльності він пішов на руку. По-перше, люди, які не їли мед – полюбили його, клієнтів додалося. Я можу сказати, що у мене найвдаліший рік з усього мого п’ятирічного стажу в цій галузі. Більш того, всі клієнти говорять, що наш магазин єдиний, в якому є все по бджільництву й апітерапії, але також важливо і те, що ми даємо правильну консультацію.

Як розвивався Ваш бізнес? Які проблеми виникали на Вашому шляху і як Ви їх вирішували?

Єдина проблема, як і в будь-якому бізнесі – матеріальне становище, тому що довелося починати все з нуля. Без знання і нікому було підказати. Крім того, що не вистачало грошей на закупівлю, потрібно було ще й їздити навчатися, адже щоб вистояти високу конкуренцію  потрібно володіти знаннями, потрібно вміти правильно консультувати, як і бджоляра, так і звичайного клієнта з апітерапії. Тому, звичайно, єдиним питанням була відсутність дотацій. Але ми з цим впоралися і тепер можемо виходити на більш великий опт, на більш цікаві ціни, щоб можна було б відчувати себе комфортніше.

Чи є у Вас принципи або правила, якими Ви керуєтеся у веденні власної справи?

Чесність та довіра. Для мене важливе також вміння правильно розповісти і донести інформацію до покупця.

На Вашу думку, чи існує тиск з боку суспільства, сім’ї, знайомих на жінок, які починають чи  займаються бізнесом?

У моєму житті з тиском не стикалася. Завжди до мене з повагою ставилася чоловіча стать. І коли з попереднім бізнесом я працювала, і в тому бізнесі, яким я займаюся зараз.

З боку сім’ї – так, адже весь час доводиться викладатися повністю, щоб бізнес зростав і процвітав. Тому, вийшло так, що сім’я на другому плані. Мої діти виросли на тому, що мама постійно працює. Але при цьому мої діти завжди були нагодовані і під наглядом. Я завжди багато часу приділяла роботі і, звичайно, дітям: освіта, гуртки.

Ще дуже багато залежить від того, який чоловік поряд з вами. Мені пощастило з чоловіком, він спокійний, розважливий, він давав дітям ту ласку і увагу, яку, я, можливо, не додала.

Як Ви відновлюєте свої сили для нових досягнень?

Відносини з чоловіком, з яким комфортно. Вдома у нас ніколи не було скандалів, ніхто ніколи не кричить, крім мене, напевно. Уміння говорити. Я вважаю, що багато проблем трапляється через те, що люди не вміють правильно говорити і проговорювати все те, що їм подобається або не подобається. Коли я відчуваю, що я втомилася – я дуже люблю виїжджати куди-небудь на воду: басейн, баня, море по можливості, природа, ліс.

Які знання і навички, на вашу думку, є найбільш важливими для підприємців?

По-перше, те, що я багато вчилася і продовжую це робити. Якщо я знаходжу для себе щось цікаве – мені не шкода на це коштів і часу. Це завжди нові знайомства, нові люди, ти можеш побачити, як вони розвиваються і розвиваєшся сам. Відразу ставиш і собі якісь цілі. Я дуже багато спілкуюся, у мене велике коло знайомих, до яких я можу звернутися за порадою.

Чим для Вас стало корисним участь у Тренінговій програмі?

Дуже багато для себе знайшла нового. Я прийшла з метою розширювати свій бізнес в Європу, а ось послухавши, займаючись, я зрозуміла, що мені ще не вистачає знань і можливостей. Тут я завела нові знайомства, дуже багато переосмислила. Так само, в умовах карантину знання, які я отримала, допомогли мені згрупуватися, приділити більше уваги не тому, що десь буде мені краще і більше, а зосередитися на тому, що тут, що мені потрібно покращити. Я додала кілька нових позицій по бізнесу.

Виріс у Вас обсяг продажів і наскільки?

Так, однозначно. Саме завдяки тому, що я послухала курс. Я подумала про те, як можна розширити позиції в своєму бізнесі, тому я додала медові спиртові напої, наприклад. Я думаю, що мені багато дали ці курси.

Можливо Ви зайшли на новий для себе ринок після тренінгу?

Ні, поки ще немає. Цілі є, але чи то мені ще не вистачає знань, про те, як все правильно реалізувати, щоб не знайти неприємностей. Зараз хочеться утриматися на плаву та не зупинятися. 

А які зміни, можливо, відбулися в особистісному зростанні для Вас після завершення Тренінгової програми?

Я задумалася про те, що завжди потрібно доробляти документи. Я подала документи на торговий знак, оформлення пасіки, щоб вона була офіційною, доробила нарешті інтернет магазин, який ніяк не могла доробити. Також, у мене ніколи не було фірмових етикеток на баночках, які я завжди хотіла, але відкладала на потім. А тепер я зрозуміла, що дуже зросли продажі саме завдяки етикеткам. Мені багато дала програма, дуже багато. Я залишилася дуже задоволена. Після цього ще проходили курси цікаві, але у мене було багато роботи і не було часу, дуже мало тямущих співробітників.

Чи плануєте Ви розширювати свій бізнес або, можливо, поруч з тим, що вже існує створювати новий?

Так. Через це я і відвідувала Тренінгову програму. Я дуже мрію про власний Апіцентр, який і на західній Україні не розвинений, та й у нас ніхто про це не чув. Може хтось про це і говорить, але ніхто толком нічого не розуміє і не знає про це. Ось я дуже хотіла б зробити Апіцентр у себе на пасіці, але фінансова сторона питання поки не дозволяє. Тепер дізнаюся,  як вигравати тендери.

Що б Ви порадили жінкам, які планують або починають свій власний бізнес?

Головне – не занепадати духом. Правильно поставлена ​​мета. Працює, я вважаю, будь-який бізнес. Питання в тому, скільки ми приділяємо йому часу, знань. Чи не все впирається тільки в гроші, дуже багато що впирається в самих нас. Можна мати гроші, але при цьому нічого не буде працювати. Все залежить тільки від нас.

Поділитися:

Залишити коментар

* - обов'язково до заповнення
Дякуємо за Ваш коментар. Він буде опублікований після модерації.