Основи фінансової грамотності для початківців | Кар`єра для нового життя

Основи фінансової грамотності для початківців

Фінансова грамотність – це рівень знань в області фінансів, особистих заощаджень та способів управління ними. Ви дізнаєтеся про основи фінансової грамотності, які допоможуть вам стати фінансово незалежними та грамотно управляти грошовими коштами.

Існує п’ять правил, виконання яких дозволить вам досягти фінансової незалежності:

 1. Витрачайте завжди менше, ніж заробляєте.
 2. Намагайтеся купувати те, що дорожчає.
 3. Намагайтеся не купувати те, що дешевшає.
 4. У першу чергу задовольняйте базові потреби.
 5. Враховуйте не тільки вартість речі, але й витрати на її утримання.

Згідно з цими правилами, наприклад, найперше слід вирішувати проблему із житлом. Без власної нерухомості складно створити сім’ю, вижити в старості тощо. Купити ж квартиру або будинок украй складно через високі ціни, тому придбати житлову площу потрібно в першу чергу.

Купувати слід житло, яке буде дорожчати в майбутньому. Робити ремонт – такий, який допоможе вам реалізувати квартиру максимально швидко й дорого. Тому не варто робити дизайнерський ремонт, якщо ви не збираєтеся жити в цій квартирі довго – під час продажу дизайнерський ремонт не окупиться й навіть може ускладнити реалізацію квартири.

Навпаки, витрачати гроші на покупку дорогого автомобіля або подорожі потрібно в останню чергу, коли вирішені базові проблеми (житло, хороша освіта, здоров’я). У разі купівлі автомобіля необхідно дивитися на вартість експлуатації, а не тільки на ціну машини. Ви можете «вичавити» себе – купити дороге авто – і розоритися на його утриманні.

З чого почати вирішувати фінансові проблеми?
Крім основних правил, існують додаткові правила та рекомендації, які допоможуть вам стати фінансово грамотною людиною та не припускатися типових помилок. Нижче подано інформацію, яка допоможе вам почати ефективно управляти особистими коштами.

Чи варто брати кредити?

Кредит можна брати в трьох випадках:

 • на житло;
 • на засоби виробництва;
 • на лікування.

Кредит не можна брати на автомобіль, розваги, техніку (якщо вона не потрібна для роботи), одяг тощо. Кредитними картами варто користуватися вкрай обережно або не користуватися зовсім. Новий кредит можна брати тільки після виплати попереднього. Поєднувати два, три чи більше кредитів не можна.

Вартість квартири та автомобіля

Максимальна вартість автомобіля повинна складати розмір доходу за 12 місяців. Якщо ви заробляєте 15 000 гривень на місяць, максимальна вартість машини складе 180 000 гривень.

Такий автомобіль буде комфортним за змістом і не стане фінансовим тягарем. Все, що дорожче, ви купуєте не відповідно до своїх достатків. Максимальна вартість житла – сімейний дохід за 4 роки.

Фінансові резерви

Будь-якій людині необхідно мати резерви, які можна витратити в разі форс-мажорних ситуацій:

 • мінімальний розмір резервів – дохід за 6 місяців.
 • оптимальний – дохід за 1 рік.

Даний розмір резервів дозволить вам комфортно пережити тимчасові труднощі або змінити професію за необхідності.

Якщо ви плануєте заводити дитину, розмір резервів потрібно збільшувати. Ви не зможете повноцінно працювати якийсь час, при цьому ваші витрати можуть значно зрости через збільшення в сімействі.

Типові фінансові помилки

Основи фінансової грамотності допоможуть уникнути типових помилок, які роблять люди. Ви не будете мучитися від непосильних кредитів і думати, як повернути борги. Далі  розберемо популярні помилки, які роблять люди з особистими фінансами:

Витрачаю все!

Ви витрачаєте все, що заробляєте. Резерви не формуються. Вирішення житлових проблем відбувається із залученням максимального кредиту, що збільшує витрати на відсотки та знижує рівень життя.

Хочу – куплю!

Ви часто купуєте на емоціях і потім не користуєтеся купленими речами. Багато покупок відбувається із залученням кредитів, у тому числі – споживчих із найвищим відсотком. Ви працюєте не на себе, а на банки.

Хочу краще, а іншого не треба.

Ви принципово хочете купити іномарку, не розглядаючи покупку вітчизняного авто. Вам потрібна відразу трикімнатна квартира, а однокімнатна не влаштовує. Ви завжди хочете купити те, що в даний момент є недоступним, і не купуєте те, що реально можете собі дозволити.

Подальші події можуть відбуватися за двома варіантами:

 • ви купуєте те, що хочете, але в кредит, і даний кредит розоряє вас.
 • ви відкладаєте покупки на потім, і в результаті живете гірше, ніж могли б (не купуєте власну, нехай і невелику, квартиру і живете з батьками).

До пенсії не доживу.

Ви не формуєте резерви, оскільки вважаєте, що до пенсії далеко або до пенсії ви все одно не доживете. Проблема призводить до того, що людина переміщується на вкрай низький рівень життя в старості.

Як підвищити фінансову грамотність?

 • Проаналізуйте ваші доходи й витрати. Перевірте, від яких витрат ви можете відмовитися й відповідно яку суму заощадити. Оптимізувати потрібно всі витрати, в тому числі невеликі.
 • Користуйтеся спеціальними програмами для фіксації доходів і витрат. Наприклад, дуже зручна та функціональна програма «Домашня бухгалтерія» допомагає зручно аналізувати всі доходи і витрати.
 • Збирайте гроші та вчіться їх інвестувати. Крім банківських внесків, можна вкладати гроші в акції, облігації, нерухомість, свій бізнес.
 • Акуратно користуйтеся кредитами. Намагайтеся швидко віддавати борги та жити за коштами.

Навіщо потрібна фінансова грамотність?

Знання фінансів і вміння управляти особистими коштами дозволить вам накопичувати багатство й поступово підвищувати свої фінансові можливості. Вам не потрібно буде брати великі кредити, щоб купити потрібні речі. Буде простіше вирішувати такі проблеми, як покупка автомобіля й нерухомості. Ви станете спокійнішими й упевненішими в житті, будете менше турбуватися про завтрашній день.

Підвищення фінансової грамотності – постійний процес. Тому читайте корисні книги, вивчайте світ фінансів, користуйтеся різними можливостями для примноження власних коштів.

Статтю підготував Андрій Щебітченко, консультант із питань засобів до існування Карітасу Маріуполь

Поділитися:


Scroll Up