Інтерв'ю з Дар'єю Нагаївською про тренінги з розвитку бізнесу | Кар`єра для нового життя

Інтерв’ю з Дар’єю Нагаївською про тренінги з розвитку бізнесу

У Харкові проходить друга хвиля тренінгів з розвитку бізнесу, які спрямовані на підтримку жінок-підприємниць, поглиблення їхніх знань у сфері підприємництва та формування навичок ефективного управління бізнесом.

Ми вирішили дізнатися більше про ці тренінги та поспілкувалися з Дар’єю Нагаївською, яка представляє громадську організацію «Сучасна жінка».

Дар’я, розкажіть, будь ласка, хто є організатором курсів?

Організатор курсів – Харківська обласна неприбуткова організація «Сучасна жінка», а тренінгова програма з розвитку бізнесу реалізується в межах проекту ЄС «Центр гендерної культури як платформа для розширення можливостей жінок і молоді» в Харківській області.

У вас була перша хвиля. Зараз ви проводите другу. Які фактори викликали необхідність проводити такі курси?

Згідно з даними, які наведені на офіційному сайті державного комітету статистики України, середньомісячна заробітна плата жінок відрізняється від заробітної плати чоловіків залежно від року на 25 – 32%. Це досить велика відмінність. При цьому в добувній промисловості в 1 і 2 кварталі 2018 року розрив склав 53,7% і 54,4% відповідно. Такі диспропорції не є обґрунтованими, тому що всі люди мають рівні права на реалізацію свого потенціалу. Це перший чинник.

Другий фактор: у світі тільки 1% власності належить жінкам, і вони, виконуючи більше 60% роботи, дуже рідко реально розпоряджаються ресурсами. І коли ми провели аналіз стану ринку праці та зайнятості в Харківському регіоні, стало зрозуміло, що досить мало, наприклад, програм з розвитку бізнесу, які спрямовані на розвиток жіночого підприємництва. В основному жінки не мають доступу до ресурсів, щоб розпочати підприємницьку діяльність і часто їм не вистачає для цього знань і можливостей.

Нас іноді критикують за те, що чоловіки не беруть участь у тренінговій програмі, яку ми проводимо, але участь є можливою і для жінок, і для чоловіків. Пріоритет ми віддаємо жінкам і називаємо це позитивними діями. Позитивні дії – коли ми надаємо деякі привілеї групі, яка піддається дискримінації, тобто в даному випадку жінкам. Тут є ще деяка проблема сприйняття, тому що чоловіки часто відмовляється від участі, наприклад, у тренінгових групах, якщо знають, що там буде 99% жінок. Ми кожного разу запрошуємо всіх, промовляємо, що відбір проходить за чітко виписаними критеріям – це наявність власного бізнесу, бажання розвиватися, досвід роботи на ринку й зареєстрований бізнес, а не просто ініціатива або план по відкриттю підприємства. Це не може бути hand-made, наприклад, коли жінка просто щось робить вдома і продає своїм друзям. Чоловіки не звертають на це увагу і концентруються на тому, що у нас в пріоритетах написано, що ми запрошуємо підприємниць.

Ви говорите, що боретеся з дискримінацією, але ви відбираєте жінок, які вже мають якийсь вид бізнесу, тобто виходить, що тільки ринок вирішує, наскільки вони будуть успішними.

Насправді ми в кожній групі виділяємо кілька місць для жінок, у яких ще немає свого бізнесу, але дуже висока мотивація. Як правило, ми спілкуємося з учасницями до того, як вони починають своє навчання на тренінговій програмі. Ми також спільно з партнерськими організаціями пропонуємо жінкам, у яких немає ще власної справи, консультації, наприклад, юристів із реєстрування підприємства, консультації бухгалтера щодо ведення фінансового обліку.

У вас ці консультації можуть отримувати й чоловіки теж?

Так.

Це відбувається онлайн, чи для цього потрібно приходити до вас в офіс?

Для цього необхідно звернутися до координатора центру розвитку малого й середнього бізнесу, озвучити свої побажання для отримання таких консультацій. У нас є тренери програми, які надають консультації з таких тем, як, наприклад, ефективне управління бізнесом, маркетинг і реклама, аналіз ринку. Це можуть бути техніки продажів, інтернет-маркетинг і просування, управління фінансами в сфері малого та середнього бізнесу й стратегічне планування. Це ті теми, які ми покриваємо в межах реалізації тренінгової програми. Також можна отримати додаткові консультації. Є теми, наприклад, які ми не покриваємо, але з них теж можна замовити консультацію, як у тренерів, що працюють у програмі, так і в зовнішніх тренерів за бажанням.

І ці консультації надаються безкоштовно?

Так. Ми покриваємо вартість цих консультацій.

Ви проводите курси за схемою 5 занять десь по 6 годин. І проводите консультації. А ви використовуєте в роботі менторинг, інвестування? Підтримку більш індивідуального плану? 

Після закінчення третьої хвилі тренінгів з розвитку бізнесу ву нас буде оголошено конкурс міні-грантів на суму близько 2000 євро. Це невеликі гроші, але сама програма в основному спрямована на розвиток малого бізнесу. Це ті гроші, які допоможуть придбати обладнання або облаштувати приміщення.

Чи можете Ви сказати за підсумками першої хвилі й відбору на другу хвилю навчання, які види бізнесу жінки віддають перевагу, чи є якісь тенденції?

Мені складно говорити про види бізнесу, які жінки віддають перевагу, тому що це буде дуже загальне твердження. Я можу говорити тільки про бізнес власниць, які найчастіше подають нам заявки й беруть участь у наших програмах. Учасницями тренінгових програм представлені, наприклад, такі сфери підприємництва, як крафтове сироваріння, вирощування мікрозелені, вирощування, обробка та переробка овочів, переклади, салонний бізнес, інтер’єрний текстиль і дизайн, видавнича діяльність, освітні курси та консультування.

До вас приходять жінки, у яких уже є свої справи, є юрособи. Чого не вистачає жінкам-підприємницям у плані ведення бізнесу, чи є якісь явні прогалини в знаннях?

Складно говорити про явні прогалини, можна говорити, наприклад, про відсутність загального розуміння системи ведення бізнесу. Тобто, не всі підприємниці, які працюють на ринку, отримували бізнес-освіту або отримали вищу освіту з маркетингу чи менеджменту. Найчастіше вони вже проходили якісь короткострокові курси або курси онлайн, але їм не вистачає системного розуміння того, як краще побудувати бізнес, визначити місію; не вистачає бачення розвитку власної справи і стратегічних пріоритетів.

З одного боку, відсутнє системне розуміння й бачення розвитку бізнесу в перспективі 10, 15, 20 років. З іншого боку, є відсутність знань операційного менеджменту. Часто, коли ми займаємося бізнесом, перед нами виникає ряд питань, і нас мало хто може навчити вирішувати їх. Наприклад, чи потрібно звільняти співробітника, який є другом або подругою, як правильно переговорити із замовником, за якими критеріями варто відбирати клієнтів, з якими хочеш працювати.

Такі питання не завжди вирішуються в нас на тренінгах, але часто відповідь учасники отримують у спілкуванні з іншими підприємницями й неформальному спілкуванні з тренером. У нас є такий формат, як бізнес зустрічі, на яких підприємниці діляться власним досвідом, знаходять відповіді й отримують поради, як варто вчинити в тій чи іншій ситуації, яка не описана в жодній книзі.

Тобто ви, крім навчання, ще й поєднуєте учасниць? Вони продовжують спілкуватися після курсів?

Так, вони продовжують спілкуватися, і для нас це дуже цінно. У нас минулого тижня була зустріч випускниць першої хвилі тренінгової програми з розвитку бізнесу, і нам розповіли дуже хвилюючу історію.

Одна з учасниць групи займається текстильним дизайном і запропонувала обрізи тканин для іншої учасниці, яка є власницею друкарні. Власниця використала обрізи тканини й створила щоденники, які принесла й протестувала на бізнес-зустрічі, а учасниці дали їй поради з приводу того, що зручно, а що незручно. Частина підприємниць погодилася, наприклад, використовувати таку продукцію в своїй діяльності.

Коли ми запускали програму, то дуже сподівалися на такий результат, але ніхто не може цього гарантувати, тому що тут дуже багато залежить від участі та вкладу кожної учасниці. Для нас дуже цінно, що вони продовжують зустрічатися, у них є спільні ідеї та бачення того, як вони можуть допомагати один одному, і самі вони називають це найбільш цінним результатом своєї участі в програмі.

Дар’я, яка мотивація тих жінок, які приходять до вас «займатися підприємництвом»? Це фінансова незалежність, це саморозвиток? Як вони це пояснюють?

Ми не пропонуємо такий формат, як терапевтична група або розмова з психологом, не задаємо подібних питань +та отримуємо таку інформацію тільки якщо підприємниця сама хоче про це розповісти. Тренінговий курс досить інтенсивний – всього 30 годин. Тому нам потрібно встигнути сформувати всі необхідні навички, щоб бізнес розвивався далі. З того, що підприємниці самі розповідають, часто це улюблена справа, яке переросла в серйозне захоплення й на якому вони зараз добре заробляють. Або так собі заробляють, але хочуть заробляти добре.

Принаймні, серед жінок, які до нас приходять на курси, більшість займаються тим, що приносить задоволення, можливо, тому що це вже власний бізнес. Ми не працюємо з найманими співробітницями, які виконують якісь завдання тільки заради зарплати. Бізнес – це все-таки така діяльність, яка займає майже 100% часу.

Якщо говорити про ваших курсах, чим вони гарні і чим вони відрізняються від аналогічних?

Відрізняє фокус на підтримку саме жіночого підприємництва. Я не прихильниця того, щоб розрізняти чоловіче і жіноче підприємництво. І все ж така підтримка для жінок-підприємниць є дуже цінною, адже вони бачать приклади успішних у бізнесі жінок, які досягають позитивних результатів.

Давайте говорити відверто – у нашому суспільстві все-таки існує стереотип про те, що політика й бізнес – це справа чоловіків і тільки вони можуть успішно заробляти гроші, а жінка вдома повинна сидіти. У цьому контексті просте спілкування з людьми, які роблять такі ж справи, як і ти, дуже підтримує та допомагає в розвитку.

По-друге, ми розробляли програму досить інтенсивну й адаптуємо її під запити учасниць. Тобто ми не просто так збираємо форми зворотного зв’язку, а реально їх враховуємо, будуючи програми тренінгів.

По-третє, нам дуже важлива атмосфера, яку ми створюємо на навчанні. Для нас це не просто процес – відучилися й пішли додому. Ми справді дуже цінуємо людей, які інвестують свій час в участь у нашій програмі. Ми розуміємо, що в наших слухачок кожного дня виникає багато завдань, якими їм доводиться займатися, і це дуже цінно, коли людина приходить до тебе на заходи, відмовляючись або від дозвілля з сім’єю, або від іншої роботи, або заробляння грошей. Ми дуже стараємося дійсно почути кожну підприємницю та працювати за її запитом.

Ви говорите про гнучкість та адаптивність. Що ви маєте на увазі?

Ми намагаємося міняти програму навчання залежно від учасниць, тому що до нас приходять, наприклад, власниці бізнесу, які працюють тільки офлайн і не дуже зацікавлені використовувати зараз інтернет-маркетинг. А є підприємниці, у яких бізнес побудований так, що клієнти замовляють послуги тільки через інтернет. У групі, яка у нас зараз навчається, 80% активно просуваються через інтернет. Тому ми переглянули нашу програму й блок з інтернет-просування значно збільшили порівняно з блоком із технік продажів, тому що це відповідає на 80% запитів групи.

Дар’я, а ви проводите онлайн-навчання?

На даний момент ми не проводимо, але ось уже з другої хвилі ми замислювалися щодо того, щоб записувати тренінги, тому що до нас зверталися підприємниці з Полтави й Тернополя та говорили про те, що вони хочуть отримати доступ до занять віддалено. Ми зараз над цим працюємо, намагаємося продумати процес так, щоб забезпечити активну участь людини незалежно від місця знаходження.

Є ще один момент, про який я не сказала, але мені здається, це дуже важливо, що в нас є не тільки напрямки тренінгів із розвитку бізнесу, але також із середини весни будуть запускатися три потоки тренінгів з виходу на ринки ЄС, тобто з експорту .

Випускниці тренінгів з експортної діяльності отримають можливість у кінці 2019 року поїхати в одну з країн ЄС, щоб установити контакти зі своїми майбутніми бізнес-партнерами.

Дар’я, у мене питань до Вас більше немає. Ви хочете щось додати, про що я не питав?

Так, є ще одна ініціатива, яка мені здається цікавою в контексті розвитку бізнесу та співпраці з підприємцями. Це моніторинг сексистської реклами. Ми плануємо з початку весни почати проведення інформаційних семінарів для Харківського бізнесу, їх мета – навчити розпізнавати сексистські практики в рекламі та протидіяти їх використанню.

Мета ваших семінарів – це боротьба з такою рекламою?

Так, це протидія розміщенню сексистської реклами. Насправді є та ефективно працює Індустріальний гендерний комітет з реклами, Держпродспожівслужба, які проводять моніторинг і говорять про те, що сексистська реклама принижує честь і гідність жінок і чоловіків, якщо їхні тіла використовуються в такому контексті.

І друге – це напрацювання спільних дій. Гравці рекламного ринку говорять, що сексистська реклама сьогодні – це часто низькоякісна реклама, коли рекламодавці не хочуть витрачати гроші на те, щоб самостійно знімати відео й робити фотографії
або розробляти взагалі ідею, вони просто викачують низькопробні фотографії з різних сервісів і використовують у своїй рекламі. Це вже питання до розвитку рекламної галузі. Над цим громадським організаціям і бізнесу теж варто працювати разом.

Дар’я, було дуже цікаво з Вами спілкуватися. Дуже вдячний Вам за інтерв’ю!

Поділитися:


Scroll Up