Зміна професії після 30-ти. Чому і як? | Кар`єра для нового життя

Зміна професії після 30-ти. Чому і як?

Часто в людському житті трапляється так, що вибір майбутньої професії відбувається не зовсім усвідомлено. Після школи людина йде вчитися під тиском батьків або за компанію з друзями. Можливо, це данина моді чи єдина можливість вступити куди-небудь.

Відповідно, і після отримання диплома часто йдуть працювати не за фахом або покликанням, а туди, куди змогли влаштуватися. Тому й кар’єра з самого початку робиться там, куди прийшли працювати. До 30 – 33 років людина починає замислюватися: «Чого я домігся?», «Куди я прагну?», «На своєму я місці?», «У якому напрямку буде розвиватися моя кар’єра далі?» Відповіді на ці питання, як правило, викликають смуток і розчарування.

У такої людини накопичується втома, робота виконується механічно, все частіше й частіше він перебуває в стані нудьги та зневіри, відбувається емоційне вигорання й незадоволеність своїм життям. Йому хочеться чогось нового, змінюються життєві принципи, установки, цінності та пріоритети. Він починає замислюватися про те, що робота повинна приносити не тільки гроші, але й задоволення.

Навіть якщо професія була обрана усвідомлено, людина стала професіоналом і побудувала кар’єру, доміглася високих результатів, і в такому випадку може статися криза емоційного вигорання. Співробітник перестає розвиватися професійно, перспективи зростання незрозумілі, робота перестає приносити задоволення, сильно знижується результативність праці.

Така людина починає порівнювати свої початкові мрії та цілі з досягнутим результатом, і якщо отримані відповіді не втішні – то це теж може послужити причиною розвитку професійної кризи. Сюди також можна віднести конфлікти з керівництвом, колегами та підлеглими. Співробітник розуміє, що досяг піку у своїй кар’єрі й готовий на все заради звершення нових перемог. Тому вихід із такої ситуації, що склалася – це усвідомлена зміна професії, яку краще зробити пізніше, ніж ніколи. Можна поміняти не тільки професію, а й сферу діяльності для поліпшення життя, придбання стану гармонії.

У разі усвідомленої зміни професії в зрілому віці людина може професійно самореалізуватися за рахунок використання своїх сильних сторін і талантів, спираючись на свої цінності, установки й мотиви. При сильному бажанні розкриваються приховані резерви, відкриваються нові горизонти, змінюється погляд на життя, з’являється радість. Такий фахівець береться за нову роботу з величезним ентузіазмом, він максимально і з повною віддачею готовий до навчання, у нього ще немає «замиленості» й профдеформаціі.

Основний страх при зміні роботи після 30 – це страх «підвішеного стану, оскільки рішення поміняти роботу вже прийнято, а майбутнє ще не визначено. Головне – зрозуміти, чи обґрунтований страх, звідки він, чого людина боїться. Не варто замикатися зі своїми страхами наодинці. Тут можуть допомогти психологи або коучі. Також упевненості додадуть приклади знайомих, які пройшли через подібну зміну діяльності, книги, фільми й біографії успішних людей. Також рекомендується згадати свій позитивний та успішний досвід змін, згадати свої дитячі мрії та моменти щастя (що ви робили в цей момент?), що зараз вам доставляє максимальне задоволення. Подумайте, що б ви хотіли робити, якщо вже не треба працювати за гроші.

Важливо пам’ятати, що професію треба міняти правильно, рекомендується пройти наступні етапи:

 • Розібратися з причинами, що спонукають до зміни діяльності.
 • Справитися зі своїми страхами.
 • Узяти тривалу відпустку.
 • Подумати, які заняття допоможуть повернути задоволення й позитив від роботи.
 • Зважити всі свої сильні сторони, навички, здатності й об’єктивні можливості.
 • Провести мозковий штурм щодо нової професії. Я рекомендую почати із суміжних галузей. Так вам буде простіше.
 • Провести моніторинг свого попереднього професійного досвіду й зрозуміти, що може бути корисним у майбутній професії (до речі, саме на це потрібно буде робити упор на співбесіді).
 • Визначити цілі в побудові нової кар’єри.
 • Вибрати програми навчання й самоосвіти.
 • Прикинути, який бюджет ви готові витратити на придбання нових знань.
 • Визначитися з фінансовою підтримкою. Оскільки під час проекту «зміна професії» треба буде на щось жити; подумати, наскільки цей період може бути тривалим.
 • Провести моніторинг ринку праці в новій галузі.
 • Подумати, де можна буде відразу почати застосовувати отримані знання (можна піти працювати стажером, узяти участь у стартапі, почати займатися новою професією за сумісництвом, стати добровольцем або фрилансером).
 • Розширити коло нових професійних контактів, зайнятися нетворкінгом. Почати брати участь у тренінгах, конференціях, круглих столах.
 • Підготуватися до співбесіди. Подумати над відповіддю на питання «Чому ми повинні взяти саме вас?». Тут допоможе складений раніше список ваших навичок, талантів, здібностей, усі ваші дипломи й нагороди.

Зміна професії в зрілому віці – це не тільки задоволення своїх професійних амбіцій, це крок на шляху до більшої свободи, творчості і щастя, це більш усвідомлене досягнення особистісних цілей.

Крупка Анастасія Миколаївна. Консультант компаніі “T&D-консалтинг”, Харків.

Поділитися:


Scroll Up