Як почати займатися копірайтингом: робота для мам у декреті, пенсіонерів і кого завгодно ще за гроші, а не хлібні крихти | Кар`єра для нового життя

Як почати займатися копірайтингом: робота для мам у декреті, пенсіонерів і кого завгодно ще за гроші, а не хлібні крихти

Олексій Рожков із digital-агентства «Зробимо» написав статтю з порадами для новачків у копірайтингу.

У ній він дає поради мамам у декреті, які хочуть займатися копірайтингом і заробляти цим на життя: як правильно вчитися, як отримувати стабільний дохід і не жертвувати при цьому сім’єю і зайвим часом. Із дозволу автора ми публікуємо статтю цілком.

Привіт, мене звуть Олексій Рожков!

Ми в «Зробимо» запускаємо блоги й редакції для компаній, тому нам постійно потрібні автори. Приблизно раз на місяць ми публікуємо вакансії та отримуємо від 200 до 400 відгуків. Серед них є категорія, яка в мене особисто викликає співчуття й бажання допомагати – мами в декреті, які шукають роботу.

У середньому такий відгук звучить приблизно так:

Здрастуйте, мене звуть Карина. Я мама в декреті, виховую двох дітей і шукаю роботу на дому. У мене не дуже великий досвід, але я закінчила курси або тренінг «Назва здирництва» й тепер шукаю віддалену роботу. Готова виконати тестове й працювати за мінімальною ставкою. Маю велику надію, що розглянете мою кандидатуру.

Більшість порад із цієї статті підійде для будь-якого новачка в копірайтингу.

На жаль, я не можу давати роботу авторам без досвіду. Ми не робимо контент, на якому можна вчитися або робити багато помилок. Тому всі такі відгуки я автоматично приховую. Але кожен такий осідає на підкірці з думками «людині ж потрібна допомога».

Навчати я не можу – не вистачить часу працювати з новачками, але дати кілька порад від агентства, яке дорого продає контент і дає реальну роботу хорошим авторам, я можу.

Отже, ви вдома, з’явилася пара годин часу, ви збираєтеся їх чимось зайняти і стати самостійною. На очі потрапив пост про копірайтинг. Ви загуглили й дізналися, що це щось про «друкувати тексти». Начебто відповідна онлайн-робота для молодої мами? Постараюся розповісти вам, що робити і чого не робити, щоб швидше отримати нормальну роботу й пристойні гонорари.

Вчитися треба, але платити за це рано

Благаю вас. На старті не ведіться ні на які тренінги, курси для новачків, проривні воркшопи. Небезпечні тригери, якщо в курсі закладений посил «заробляй саме віддалено», «працюй віддалено з будь-якої точки світу», «знайди роботу в інтернеті», «я зміг, сиджу під пальмою, і ти зможеш», «я заробив 4 зарплати за 2 місяці й тепер нічого не потребую».

Це, швидше за все, брехня.

Ще не бачив жодного курсу для новачків, який не можна було б замінити відкритою інформацією з інтернету. Не думайте, що запишетеся до когось на курс, а після відразу почнете заробляти. Заробляти ви почнете після того, як напишете N-ну кількість текстів та отримаєте 100500 правок.

Це єдиний спосіб навчитися писати тексти, і як би вам не хотілося вмістити навчання в пару тижнів, цього не станеться. Прийміть це – це ваш перший крок до того, щоб не просто працювати в декреті, а заробляти копірайтингом і бути успішною мамою (пенсіонером, студентом, студенткою – підставте потрібне).

Божечки-кішечки.

Ось просто зараз, поки писав цей текст, мені приходить запит від такої ось гуру-копірайтингу – проситься на роботу. Сама не
в змозі заповнити гугл-форму, довелося пояснювати, як це зробити. А на сайті в неї – «навчаю мам у декреті» й супутнє
лушпиння про віддалений заробіток.

Ще раз повторюю, не ведіться на красиві фоточки на лендингах бізнесменів і бізнес-вуменш, у яких «мої розсилки приносять по 200к грошей за лист», які заливають про те, що ви заробите вже під час навчання, що відіб’єте вкладення в навчання, що це ваша нова життя – це все ознаки балабола. Не сумніваюся, що є й хороші курси, але вони безслідно тонуть у тисячах непотрібних пропозицій.

Ледве стримуюся, щоб не наскринити таких горохових блазнів.

Не йдіть на біржі

На біржі ви втратите час.

Знаю, вам будуть говорити, що треба піти на біржу, отримати там якийсь досвід, копійчані замовлення. Так, там повно таких же, як і ви, мам у декреті, які вирішили освоїти нову роботу на дому. Це, з одного боку, правильно. Це найпростіший спосіб отримати реальну задачу. Хороший спосіб простимулювати себе почати щось робити. Інакше можна давати собі поблажки до кінця віку й весь час відкладати роботу.

Але в бірж є два мінуси:

 1. Вони не дають нормальної практики.
 2. Вони засмоктують і дають відчуття уявної стабільності та прогресу – від 5 рублів за кілознак до 50.

Для мене ці мінуси переважують усі плюси, тому що 90% авторів у підсумку не здатні вирватися з копійчаних замовлень. А я хочу, щоб ви стали крутішими й отримали роботу в «Зробимо». Для цього мало гарувати на біржах.

Тому про біржі забуваємо.

Мінус бірж ще в тому, що замовлення починають накопичуватися сніжним комом. Вони відбирають усе більше часу, замовники нагнітають із дедлайнами, а оскільки ви ще новачок, вам буде складно розподіляти час, і ви не помітите, як погрузли в дешевій роботі, а на сім’ю не залишається часу. Це, як на мене, найгірша «побочка» – трясовина.

Що тоді робити й де брати досвід.

Пишіть у стіл

Пишіть та одночасно вчіться.

Пишіть статті.

На біржах вам би довелося робити опис продуктів і послуг із мільйоном ключів. Це найдешевші тексти, за які платять від 30 до 300 рублів за кілознак. Більше – навряд чи.

За статті на ринку платять краще. Статті можна пропонувати виданням і новинним порталам. Гарного контенту мало, тому за хороші статті непогано платять. Але хороші статті треба правильно писати.

Отже, вирішено – пишемо статті.

Щоб навчитися писати статті, читайте відкриті джерела на тему. Багато матеріалів на Лайфхакері, Текстеррі, у Максима Ільяхова, у нашому блозі можна задати питання, пов’язане з контентом, і ми на нього просто так відповімо – без грошей і промокодів.

І тут один із редакторів, який читає цю статтю, обурено підкидає руки вгору: «Але без практики й реального досвіду не можна написати хорошу статтю!» Ну так, правильно.

Але давайте чесно. Відсотків 80 статей на «Не буду називати назви порталів, але все ви їх прекрасно знаєте» – це неоригінальний копіпаст під (це добре, якщо так) якимось новим оригінальним соусом. Це дайджести, збірки, огляди додатків, сайтів, чужих робіт. Усе це можна написати й без реального досвіду в маркетингу або в будь-якій іншій близькій людині темі.

Підпишіться на співтовариства копірайтерів, де можна спілкуватися з такими ж копірнутими, як ви тепер.

Ставте питання або просто спостерігайте. Будьте готові, що ваші запитання багатьом здадуться кеповськими й вас відправлять гуглити (люди дуже добрі, ага). Але хтось допоможе. Придивляйтеся до тих, хто адекватний і допомагає людям. В ідеалі, отримати собі наставника, хто б допомагав з текстами і хоча б давав слушні поради.

Починайте наполегливіше вчитися. Все ще безкоштовно, але вже можна читати статті з маркетингу і базових правил редактури й копірайтингу. Читайте Кота і Каплунова для саморозвитку, вивчіть безкоштовну розсилку Ільяхова. Книгу можна поки не купувати. Це більше фетиш.

Пробуйте показувати, що вийшло, вже знайомим копірайтерам. Напрошуйтеся на безкоштовну редактуру всюди, де можливо. Але тільки безкоштовну. Найпростіше – кинути текст в «предложку» якоїсь копігруппи з проханням розібрати текст. Але на таке прилетить багато флуду й думки будуть відрізнятися. Краще все ж знайти щось типу наставника (а краще декілька, щоб не набридати), який погодиться допомогти.

Пропонуйте свої статті

Пропонуйте свої статті в редакції, де приймають роботи від позаштатних авторів. За деякі вам не платитимуть нічого. Як, наприклад, в Нетологія. Але це суперський піар. За деякі ви отримаєте і згадку, і якийсь гонорар. У вашій ситуації будь-який ефект буде хорошим.

Чому пропонувати статті, а не шукати роботу?

Тому що редакції спочатку дивляться на текст – його тези, тему та структуру, а ваш реальний досвід за плечима редактору нема коли з’ясовувати, якщо приїхала годнота. Їм усе одно – досвідчений ви гуру чи мама в декреті, яка тільки-тільки освоює роботу на дому. Це ідеальний варіант.

Спробуйте пропонувати статті сюди:

Але без завищених очікувань. Швидше за все, на цій стадії ви в кращому випадку отримаєте кілька безкоштовних публікацій на досить відомих ресурсах. Ви повинні розуміти, що про регулярні гонорари говорити поки ще рано. Якщо вони взагалі будуть – великий успіх.

Але вони нам і не потрібні. Гроші ці.

Нам потрібні портфоліо та сайт.

Зробіть сайт із пристойним портфоліо

Не групу, не блог, а найпростіший сайт-візитку.

Помилка, яка з’їсть купу сил, але яку складно усвідомити через брак досвіду – не треба ділитися своїми думками, тому що до цього моменту у вас ще нема чим ділитися. Дивлюся, як початківці копірайтери заводять блоги, і розумію, що в 99% випадків це просто час на вітер.

Хтось скаже – це хороший спосіб практикуватися. Можливо, але краще витратити цей час на те, щоб опублікувати тексти хоча б на тому ж «Спарку», щоб у портфоліо дати посилання на «Спарк», а не на ноунейм-сайт із жахливою версткою та дизайном.

Це підсвідомо вплине на вашого потенційного роботодавця краще, ніж ваш погано оформлений (а він таким і буде) блог. Загалом, прийміть на віру – НЕ блог, не група в ВК, не суперособистий бренд в Інстаграмі. Робимо просту візитку з портфоліо.

На цій стадії ми з вами готуємося до першої пристойної роботи. Швидше за все, ви вже в копірайтингу 4 – 6 місяців, у вас є кілька публікацій.

4 правила хорошого особистого сайту для новачка:

 • мінімум красивостей і дизайну
 • мінімум часу на створення
 • простота в веденні і додаванні інформації (зручна Адаменко)
 • свій домен (це недорого, але виробляє куди більш сильне враження)

Виходячи з цього, кілька порад:

 • Не підходить Егея – це блогова платформа.
 • Вордпрес дає варіанти, але потрібен плагін для нормального портфоліо.
 • Ще є Readymag, але він платний, а в безкоштовній версії кривий домен.
 • Можна зробити HTML-візитку на своєму хостингу з посиланнями на основні роботи
 • Найпростіше, напевно, Тильда ​​– простий конструктор. Безкоштовний, якщо робити візитку на піддомені.

Надихайтеся виконанням:

Коли сайт готовий, шукайте роботу в агентстві.

Де шукати роботу

Ідеальний наступний крок – робота в агентстві. Чи не на фултайм, а також у віддаленому форматі на дому. Це дасть вам досвід роботи в команді, там ви отримаєте постійне завантаження, якщо пощастить, то наставництво від досвідченого редактора. Але робота в агентстві вимагає часу. Якщо у вас все ще пара годин часу на день, це може стати проблемою. Але, припустімо, що у вас є більше часу (а інакше зростання не буде) і ви вирішили отримати першу нормальну роботу для автора.

Де шукати роботу?

У соцмережах і на робітних сайтах.

Робітні сайти – «Суперджоб», «Хедхантер», «Медіаджобс» – усе ще нормальне джерело вакансій. Там продовжують публікуватися великі компанії, пропонуючи роботу для джунів і мідлів від копірайтингу.

Соцмережі – нескінченне джерело вакансій. Підпишіться на «Телеграмі» на «Нормроботу», на «Віддаленщиків» і схожі канали, моніторте пропозиції в копірайтерських групах. Тепер у вас є пристойний сайт і статті, які можна показати.

Але щоб привернути увагу, вам треба правильно відгукнутися на вакансію.

Що писати у відгуку на вакансію

Відразу скажу, що НЕ писати.

Як би не пишалися своїм статусом, не пишіть, будь ласка, що ви мама в декреті, що ви мама кількох дітей або чиясь любляча дружина. Це все круто, я нічого не маю проти, але як роботодавцю мені це зовсім нічого корисного не говорить. А у вашому супровідному листі повинна бути тільки інформація по справі. Нічого зайвого. Ви будете конкурувати з двома-трьома сотнями (мінімум) відгуків і повинні використовувати кожну букву максимально ефективно.

У кращому випадку, роботодавець просто пропустить це повз вуха, і ви втратите шанс сказати щось корисне. У гіршому йому привидиться щось типу «Ого, є ризик, що вона буде пропадати, що діти будуть хворіти, що робота буде на третьому місці». Це жиза, вона несправедлива – так і буде.

Тому запам’ятайте – говоримо у відгуку тільки по справі.

Ось декілька порад:

 • Читайте уважно вакансію і відповідайте тими ж словами, що там. Шукають редактора, який може ходити на руках, – відповідайте, що ви редактор, який може ходити на руках, а не редактор-гімнаст.
 • Пишіть коротко. 500 символів. Краще менше. Але, швидше за все, у вас не вистачить досвіду. Орієнтуйтеся на 4 – 6 пропозицій.
 • Не пишіть, скільки ви в професії – це мало кому цікаво (а тим більше ви новачок).
 • Не пишіть, що ви тільки 3 місяці працюєте і хочете набратися досвіду.
 • Не пишіть, що готові працювати за копійки або покірно зробите тестове завдання. Це нікого не змусить до вас краще ставитися. Швидше за все, просто потрапите на чергового шахрая.

Про що писати, коли ви тільки починаєте.

Напишіть, що ви копірайтер, що живете в такому-то місті, працюєте віддалено. Що можете взятися за термінову роботу, уважні до дедлайнів і правок. Що допитливі в верстці (до цього моменту вже повинні бути), що писали для певних проектів (можна вигадати, бо копірайтера-джуна ніхто не буде пробивати за попереднім місцем роботи). Напишіть, скільки хочете грошей – чітко, без мурмотіння типу «скільки дасте», але без фанатизму.

Платіть за освіту

На якомусь етапі вашого зростання треба буде починати купувати книжки, розсилки та платні курси. Причини дві:

 • У відкритому доступі інформація стане кеповською та приїсться.
 • Стане все складніше себе мотивувати, щоб учитися самому. Коли витратиш гроші, буде більше приводів щось почитати.

Головний принцип, якого, я вважаю, треба дотримуватися, – не можна платити за курси з копірайтингу в надії, що вони допоможуть тобі заробити й щось відбити. Курси треба купувати тоді, коли ти вже щось умієш і здатний заробити на курси, щоб прокачати скіли. Принаймні, саме в копірайтингу це нормально працює (хах, може, я пошкодую про ці слова, коли раптом вирішу запустити свою навчалку для новачків).

Сподіваюся, цей текст буде корисний, заощадить вам гроші, час і допоможе розвиватися швидше, ніж я колись.

 

0 0 vote
Article Rating

Поділитися:


Scroll Up