uk ru

Поради щодо зміни кар’єри

Ермінія Ібарра, професор міжнародної школи бізнесу у Франції, написала книгу “Знаходячи Я. Неординарні стратегії, що змінюють кар’єру”, у якій поділилася своїм баченням зміни кар’єрного шляху.

У книзі вона зазначає:

“Число тих, хто різко змінив рід діяльності, значно зросло за останні двадцять років і продовжує зростати”.

На її думку, процес самовизначення й пошуку нового трудового шляху досить складний в емоційному плані:

“Велика частина людей переживає цей перехід до нового життя як період безладу, втрат, беззахисності й невизначеності”.

Для того, щоб згладити ці емоційні турбулентності й зробити процес зміни роботи менш болючим, ми пропонуємо вам ознайомитися з порадами з книги Ермінії Ібарри, які склала й доповнила їх своїми коментарями Тамара Сухенко.

Порада 1. Прокладай свій шлях у нове життя діями. Неможливо відкрити себе заново за допомогою одних міркувань.
Тамара Сухенко: Спочатку я довго роздумувала, а одного ранку прокинулася й усвідомила, що настав час діяти. Я перейшла на парт-тайм, щоб мати час дослідити
альтернативні варіанти професійної реалізації.

Порада 2. Киньте спроби знайти єдино правильне «Я». Зосередьте увагу на тому, які з безлічі ваших можливих «Я» хочете протестувати й дізнатися краще. Дії допомагають побачити свої «Я» крізь призму нашої поведінки й дозволяють коригувати свої очікування в міру отримання інформації. Бездіяльність ховає нас від самих себе.
Тамара Сухенко: Однією з моїх мрій було створювати красиві інтер’єри, і я думала: «А раптом це і є моя нова професія?» Після трьох реалізованих дизайнерських ремонтів я зрозуміла, що частина роботи дизайнера – ходити по магазинах і перебувати на будівництві, а я цього не люблю. Один із варіантів відпав сам собою.

Порада 3. Влаштуйте собі перехідний період, під час якого коливання, «залишитися або піти», сприймаються як норма. Краще долати протиріччя, ніж дійти передчасного висновку. Остерігайтеся рішень, прийнятих поспіхом: щоб перейти від старого до нового, потрібен час. Ті, хто намагається зрізати шлях, часто виявляються на більш довгій дорозі.
Тамара Сухенко: Коли ти довго біжиш у марафонському забігу під назвою «Кар’єра», необхідно зупинитися, щоб душа добігла. Перш ніж почати щось нове, важливо зупинитися, подивитися на світ під іншим кутом сприйняття. Адже те, що ви бачите, коли біжите або коли стоїте, – різні картинки. Але зупинка – це не є байдикування, адже ви займаєтеся тим, на що у вас ніколи не було часу. За час зупинки я вивчала холодинаміку, метафізику, аюрведу, рейки, астрологію, філософію, психологію, коучинг та італійську мову, я займалася йогою, танцями, будувала будинок, намалювала картину, подивилася 100 фільмів і прочитала 100 книг, які терпляче чекали моєї уваги на полицях.

Порада 4. Не піддавайтеся спокусі почати з прийняття серйозного рішення, яке змінить усе ваше життя разом. Використовуйте стратегію малих перемог, коли поступове просування веде вас до більш ґрунтовних змін у базових установках, що визначають ваше життя й роботу. Змиріться зі звивистим шляхом. Малі кроки ведуть до великих змін, тому не втрачайте час, енергію і гроші, намагаючись знайти «відповідь» або «важіль», який при натисканні зробить неймовірний ефект. Майже ніхто не досягає успіху в змінах із першої спроби. Забудьте про те, щоб рухатися по прямій.
Тамара Сухенко: Іноді корисно відразу й наскоком: продовжуючи займатися попередніми справами, дуже складно виділити час і енергію на дослідження нових можливостей.

Порада 5. Визначте проекти, здатні допомогти вам відчути, якими є нова область або новий стиль роботи. Спробуйте займатися ними у вільний від роботи час або паралельно, щоб мати можливість серйозно експериментувати, не приймаючи остаточних рішень.
Тамара Сухенко: Добре, якщо поточна робота дозволяє не віддаватися їй на 100%, у мене так ніколи не виходило.

Порада 6. Не фокусуйтеся тільки на роботі. Знайдіть людей, які є тими, ким ви хочете стати, і можуть забезпечити підтримку при переході. Але не чекайте, що ви знайдете їх у тому ж соціальному колі. Вирвіться за межі усталеного кола спілкування. Розширюйте його. Шукайте рольові моделі – людей, які дають вам уявлення про те, ким ви могли б стати, і є живими прикладами інших способів жити й працювати.
Тамара Сухенко: Коло спілкування змінюється кардинально.

Порада 7. Не чекайте каталізуючого моменту, коли відкриється істина. Використовуйте щоденні події в пошуках сенсу змін, які з вами відбуваються. Тренуйтеся розповідати й переповідати свою історію. Згодом усе проясниться. Істотні зміни кар’єри забирають від трьох до п’яти років.
Тамара Сухенко: У мене пішло 4-5 років.

Порада 8. Відстороніться. Але не занадто надовго. Потрапивши в глухий кут і не розуміючи, що робити далі, не поспішайте, відійдіть убік і подумайте, як і чому ви змінюєтеся. Навіть така перерва, як одноденний піший похід на природу, може відкрити вам очі. Але не віддаляйтеся занадто надовго, інакше важко буде знову влитися в струмінь. Ми можемо відкрити себе заново тільки за допомогою спілкування й активної зайнятості.

Порада 9. Зміни відбуваються ривками. Іноді ви готові до великої зміни, іноді – ні. Ловіть моменти. Сприятливі можливості з’являються і зникають.
Тамара Сухенко: Сприятливі можливості з’являються тоді, коли ми знаємо, чого хочемо. Саме в цей момент ми в змозі їх розгледіти й реалізувати. Інакше ми проходимо повз них.

Рекомендовані записи