17 заповідей від копірайтера-фрилансера | Кар`єра для нового життя

17 заповідей від копірайтера-фрилансера

Саша Файна в своєму пості на Facebook розповідає про 17 тез, які допомагають ефективно організувати роботу на фрилансі.

Я вже 3 місяці на фрилансі, на копірайтерському фрилансі. І зараз буде 17 тез про те, що відбувається по той бік офісу. Своєрідні заповіді життя копірайтера-фрилансера.

1. Виділіть для себе скоуп завдань, якими:

  • хочете займатися;
  • можете займатися, але не особливо хочете;
  • погані таски.

Ця схема допоможе вам оцінити вартість проекту. Наприклад, у мене SMM входить у групу «б». Я його дуже не люблю та, коли є можливість, не беру, але якщо беру, то за той прайс, який мені дійсно буде гріти душу.

2. Не працюйте з дешевими проектами. Я завжди називаю суму, яку хочу за свою роботу. Для прикладу, я можу за один матеріал узяти 300 $, а за інший – 100 $. Але ціна буде повністю залежати від моїх бажань. Єдиний правильний варіант складання прайсу – це «я хочу за цю роботу стільки-то». А далі твої умови приймають або ж ні. Усе просто.

3. Тактика «більше дрібних проектів» для мене не працює. Ви будете працювати з ранку до вечора над дрібними тасками без будь-якого занурення в них. Краще 2 великі проекти, ніж 7 маленьких і дешевих.

4. Оскільки ви тепер у світі без проджект-менеджерів, то спілкування із замовником – ваш приємний бонус. На пошук і первинну комунікацію я виділяю 1 повний день. У 50% випадків це спілкування нічим не закінчується. Ура!

5. «Ні!» тестовим, які займають 3 дні. Я перестала погоджуватися на подібні авантюри. І вам не раджу.

6. Завжди беріть передоплату. Якщо клієнт говорить «потім», то говоримо до побачення й виходимо з листування. Беру 50 – 100%.

7. Як розрахувати час на проекти? Мій робочий день триває близько 5 годин. Мені цього достатньо. Якщо ви хочете графік-графік, тоді постарайтеся порахувати, скільки часу може зайняти 1 проект. Від цього й танцюйте. Можна навіть із бубном.

8. Я не можу працювати вдома. Тому їжджу в місто або ж їжджу на ліфті на лавочку на подвір’ї. Знайдіть свою обстановку, де вам буде хотітися працювати. Це набагато важливіше, ніж вам здається.

9. Редагування. Я вношу правки до тих пір, поки клієнт не стане задоволеним.

10. Брати лише «гучні» кейси. Я звертаю увагу тільки на те, цікаве мені замовлення чи ні. Все, що ви покладете в портфоліо, залежить від вашої роботи, а не від імені клієнта.

11. Не беріть роботу, де платять за кількість символів. Тоді текст зводиться до технічного набору знаків. А будь-який хороший текст зовсім не такий. Я вже дуже давно відмовилася від цієї історії. Тому що я – не машина (хіба що з поїдання еклерів); думаю, і ви теж.

12. Вибирайте тільки ті проекти, які вам подобаються. Тоді, якщо вам запропонують тривале співробітництво, вас не будуть мучити вічні питання про те, брати чи не брати цей проект далі. Зараз у мене немає одноразових клієнтів, із кожним я вже зробила другий, третій матеріали.

13. Ставте дедлайни, які вам підходять. Якщо клієнт просить: «Швидше, усе горить!» – то зважте для себе цю пожежу. Якщо ви в теорії можете зробити роботу добре за ці терміни, то сміливо додавайте до прайсу кост за терміновість або ж відмовляйтеся (тільки якщо цей замовник не важливий вам як клієнт). Я, як правило, додаю 20 – 30%. І тоді дуже весело проводжу ночі.

14. Створіть документ із прайсом для різного виду робіт. Брати за роботу одного типу 100 $, 150 $ або 300 $, орієнтуючись на те, що в клієнта менше або більше грошей, – відстій. Пропишіть усі роботи, які ви робите, і дайте для кожної з них прайс (або ціновий діапазон).

15. Коректор. Звичайно, тексти повинні бути вичитані максимально, але в коректора око «заточене» виключно на те, щоб шукати помилки, а в нас – ні. Сміливо запитуйте в клієнта, чи є в нього коректор або літредактор. Якщо маєте справу з лонгрідом, то раджу включити в прайс послуги коректора, якому ви віддасте на вичитку текст і частину вашого гонорару (й душі).

16. Тексти іноземною. Я багато пишу англійською. У мене один прайс для всіх мов. Але it depends on. Це відмінний досвід для вас. Всім, хто працює копірайтером-фрилансером, раджу вивчити 1 іноземну мову.

17. Я знаходжу клієнтів або за сарафанним радіо, або в групах у Facebook. Ось кілька з них:

+ В Telegram канал від Платформа «Крезюме».

Але сарафанка завжди краща та надійніша.

Поділитися:


Scroll Up